Pásmová nemoc – jetlag (anglicky jet lag, doslova „tryskáčové zpoždění“) je únava a poruchy spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem. Příznaky bývají obvykle horší při cestování směrem na východ (než na západ) a u starších lidí. Při cestách na východ má člověk problém usnout, při cestách na západ se budí brzy ráno. Mezi typické příznaky patří zejména únava, nespavost a nechutenství, částečně též nevolnost, dezorientace, podrážděnost. Aklimatizace může trvat několik dnů.

Řešení jet lag s AVS přístrojem

AVS přístroj poskytuje jednoduché řešení a jetlag vyřeší ihned. Lidé, kteří používají AVS přístroj pravidelně, ani většinou jetlag nezaregistrují. Kromě toho poskytuje světelně-zvuková stimulace AVS přístroje další vhodné možnosti, které s jeg lag mohou souviset: okamžité odstranění únavy či stresu, nespavosti, negativních nálad, podrážděnosti nebo zvýšení hladiny energie.

Článek (Travel Digest) ,,Zbavte se jetlag“ ZDE.

Přelet časových pásem na západ, například z Prahy do New Yorku (kde je o 6 hodin méně)

Vyletíte z Prahy ve 14 hodin odpoledne a přistanete tak v New Yorku po 8 hodinách letu ve 22 hodin našeho času. Váš organismus si ,,myslí“, že je večer a automaticky se celé tělo startuje ke spánku – ovšem v New Yorku je teprve 16 hodin. Je to daný rytmus bdění/spaní, který řídí jedna část mozku (cirkadiánní rytmy).
V New Yorku je teprve 16 hodin a zřejmě byste měli být ještě nejméně 4-6 hodin aktivní. Organismus však podle řízení mozku zapíná ke spánku a budete tudíž ospalí. Bez použití účinných prostředků (a věřte tomu, že káva nebo energydrink v tomto případě není účinný prostředek) trvá mozku většinou 1-3 dny, než celý organismus zcela zaklimatizuje – posune na jinou časovou úroveň.

S AVS přístrojem to vyřešíte tak, že si po přistání spustíte příslušný program. Nejlépe mírně relaxační (to není nikdy na škodu) nebo energizační. Případně i program na kreativitu, zábavu, somatický a jiné druhy – v tomto případě to není tak důležité, protože jde zejména o světelnou stimulaci jako takovou. Světelná stimulace poskytne cirkadiánním rytmům ,,informaci“, že je běžný den (odpoledne), protože tyto rytmy se řídí zejména úrovní světla, které smysly přijímají. Je to takové malé oklamání mozku, nicméně zdravotně prospěšné a bezpečné. (Hlavně si nepouštějte spánkový program.). Tím se mozek přeorientuje do velké míry na podobnou úroveň místního času, a to ihned. Nebudete unavení a ospalí.

Přelet časových pásem na východ, například z New Yorku do Prahy (kde je o 6 hodin více)

Vyletíte z NewYorku v 8 hodin ráno (jejich času), a přistanete tak v Praze po 8 hodinách letu v 16 hodin odpoledne jejich času – takže se organismus chová, jakoby před ním bylo příjemné aktivní odpoledne. Jenže místního pražského času je už 22 hodin – čas jít spát. Je logické, že se vám nebude chtít, jenže nic jiného nezbývá – proto použijte spánkový program. Jen pozor – stimulační světla si nalaďte na minimum! Ráno vstanete normálně, odpočatí a vyspalí a nebudete vědět, že nějaká časová pásma a jetlag existují.

Zjednodušeně řečeno AVS přístrojem ,,vyvolejte“ v mozku stav dne,
který je v cílové destinaci. Bez ohledu na to, jak se cítíte, a jaký je režim v destinaci odletu si nalaďte AVS přístrojem stav, který nyní po příletu v nové destinaci potřebujete: jestliže nastává noc a potřebujete spát (a nejde to, nemůžete usnout), zvolte spánkový program. Jestliže je den a jste ospalí, unavení, zvolte relaxační nebo energizační program.

Preventivně také pomáhá použít AVS přístroj (relaxační programy) několik dní před odletem častěji, například denně či alespoň obden. Tím razantně zvýšíte odolnost a adaptabilitu organismu a lépe tak snesete různé výkyvy, i časových pásem.

Jaký AVS přístroj vybrat?

Pro jetlag lze použít jakýkoliv model AVS přístroje, protože relaxační, spánkové i energizační programy obsahuje každý náš AVS přístroj. Vhodné jsou ty modely, které obsahují nejvíce relaxačních programů, například:

Laxman Basic: 13 relaxačních programů (56 programů celkem). Nejprodávanější AVS přístroj v ČR.

Laxman Premium: 13 relaxačních programů (70 programů celkem). Nejlepší AVS přístroj na světě.

Tyto modely mají také dostatek energizačních a spánkových programů. Některé modely mají dokonce speciální programy pro jetlag – například Laxman Basic a Laxman Premium (2 programy).