Jedná se o zvláštní poruchu chování – člověka, který trpí touto poruchou, trápí nepříjemné myšlenky. Jako úlevu neustále provádí nějakou činnost: zamyká 3x dveře, musí se pořád umývat ze strachu z nečistot, musí šlapat pravou nohou na určité kachličky, chodí 5x za sebou na wc. Toto chování si dotyčný většinou uvědomuje, ale nemůže si pomoci. Nedokáže si věřit sám sobě a často je OCD spojena s velkými změnami nálad a se strachem, většinou iracionálním (ze školy, z lidí, z práce, z nemoci aj.).

Základním jednáním je kompulze – vyskytne se v okamžiku, kdy chce dotyčný zabránit úzkostné myšlence. Například jde opakovaně kontrolovat zamčené dveře, protože jinak by propadal úzkostné myšlence (obsesi), že někdo dům vykrade. Pokud kompulzivní jednání neučiní, opravdu začne propadat úzkosti. Obsedantně kompulsivní porucha se léčí většinou s proměnnými výsledky antidepresivy a psychoterapií.

Podávání antidepresiv naznačuje, kde je příčina: antidepresiva dodávají hormon serotonin, (resp. prodlužují jeho činnost) – dotyčný tedy nemá dostatek serotoninu, obdobně jako při chronickém stresu. Tomu také odpovídá obraz nemoci: úzkost a strach úzce souvisí s chronickým stresem. Proto jsou AVS přístroje velmi účinné. Mají naprosto fantastické a okamžité účinky na odstranění stresu, jsou nejúčinnější relaxační metodou na světě.

Po jediném použití uvolní AVS přístroj ihned mysl a odstraní dotěrné obsesivní myšlenky a bloky úzkosti a stresu. Používají se relaxační programy, ale mohou se později i použít jakékoliv jiné, například programy na kreativitu, energii, zábavu. Nejvhodnější použití je preventivní, tj. pravidelné například 3x týdně a obsedantně kompulzivní chování začne postupně mizet. Není jisté, zda se podaří poruchu odstranit zcela, ale téměř definitivní vymizení uvádělo přes 60% uživatelů/klientů. AVS přístroj se však může použít i v dané situaci, kdy kompulsivní, úzkostná myšlenka přichází – funguje okamžitě.

Psychologicky se promítá porucha navenek také tak, že dotyčný nevěří sám sobě. Obdobně dobré výsledky AVS přístroje jsou také u zvýšování sebevědomí.

Jaký AVS přístroj vybrat?

Pro léčbu obsedantně kompulsivního chování a poruchy lze použít jakýkoliv model AVS přístroje – používají se programy proti stresu, relaxační programy a ty obsahuje každý náš AVS přístroj. Vhodné jsou ty modely, které obsahují nejvíce relaxačních programů, například:

Laxman Basic: 13 relaxačních programů (56 programů celkem). Nejprodávanější AVS přístroj v ČR.

Laxman Premium: 13 relaxačních programů (70 celkem). Nejlepší AVS přístroj na světě.