,,V čem se mezi sebou liší tyto dva modely?“

Spolupracoval jsem s výrobci těchto dvou modelů a vytvářel většinu programů, mohu tedy kvalifikovaně odpovědět.

Na úvod:

Za prvé se Relaxman i Laxman zásadně liší od modelů standardní, či starší generace (Proteus, Luma, Dreamer, Brainmax, Galaxy, Esprit aj.).

1. Relaxman i Laxman používají při světelné stimulaci místo jednotlivých diod v brýlích tzv. Ganzfeld stimulaci – což je celobarevné spektrální světlo na bílém pozadí. Má to zásadní vliv na účinnost.
2. Oba nové modely Relaxman i Laxman mají kvalitnější a cílenější programy, většinou obohacené hudbou – zase vliv na účinnost i líbivost – příjemnost.
3. A dále poskytují nové modely lepší komfort – např. možnost dohrávat nové programy, ovládání v češtině apod.
Volba Relaxmanu či Laxmanu je tedy podle mě správná volba směrem k větší kvalitě, vyšší účinnosti, výhodnosti (univerzálnosti) – od starších přístrojů to je technologicky několik úrovní výše.

A jak tedy vypadá ,,souboj“ mezi Relaxmanem a Laxmanem?

Laxman je stále nejlepší a Relaxman je trochu jako jeho chudší bratr, který se ho snaží napodobit. Jak to tak bývá, v něčem se mu to daří (např. designem), v něčem ne (v celkové účinnosti). Tím se nechci Relaxmanu nijak dotknout! Ale rozdíly jsou při bližším ohledání patrné. Pro komplexnost srovnávám Relaxman s Laxmanem Basic – další verze Laxman Premium je samozřejmě ještě na lepší úrovni co se týče programů.

  • světelná stimulace: oba dva disponují Ganzfeld stimulací, ale rozdíl v provedení je docela značný. Poznáte to už po prvních minutách: Relaxman není schopen vytvořit jasné jednoznačné barvy. Například žlutá tam vychází jako podivně zabarvená, čistou bílou dokáže také obtížně. Laxman má barvy jednoznačné, syté. Má to samozřejmě vliv na příjemnost a na rychlost účinku (vtažení mozkových vln).
  • Hudební doprovody: Laxman má kvalitnější, cílenější hudební skladby i provedení. Může to být do velké míry věc vkusu, nicméně zatím jsem se u několik prvních zkoušejících z okruhu známých setkal se stejným názorem. S některou hudbou z Relaxmanu se nejsou schopní příliš ztotožnit – a to jsem u Laxmanu za několik let používání nezaznamenal.
  • Celková kvalita programů: je podobná. Tato oblast nelze více rozlišit i s ohledem na subjektivní potřeby uživatelů – někdo bude využívat více relaxaci a bude spokojený s tím, co nabízí Relaxman, někdo jiný zase bude spokojený s programy na meditaci u Laxmanu. Opravdu se to nedá dále více rozklíčovat.
  • Počet a druhy programů: Laxman Basic má 56 programů (Laxman Premium 70 programů), Relaxman 50 programů. Z hlediska kategorií nebo i jednotlivých programů mírně vítězí Laxman (Basic), neboť Relaxman nenabízí nic navíc, co by neuměl Laxman…
  • Další programy na dohrání: oba dva mají možnost dohrávat další programy. K Laxmanu si můžete stáhnout několik programů zdarma a pak existují jednotlivé sady programů nebo speciální programy k zakoupení (Nová osobnost, Energie… a další). U Relaxmanu se avizuje, že další programy – vlastně obdobné jako u Laxmanu, budou postupně přicházet na trh. Ovšem pozor! Vím, že jednání o tomto naráží na licence a také na technickou obtížnost vývoje programů u Relaxmanu. Takže další programy pro Relaxman budou na trh přicházet velmi pomalu (na rok 2017 je hlášena pouze 1 sada) a velmi pravděpodobně počet dodatečných Sad programů pro Relaxman nikdy nedosáhne úrovně a počtu Sad pro Laxman (pro Laxman je avizováno na příští rok minimálně několik spec. programů či nové Sady – tady je prostě vývoj rozjetý několik let).

To jsou ty nejdůležitější rozdíly mezi Relaxmanem a Laxmanem. Nejdůležitější je rozdíl v technologické kvalitě světelné stimulace. Ta nejvíce rozhoduje o tom, že je Laxman stále o něco účinnější. Účinky má hlubší a také rychlost nastartování účinku při začátku programu je větší (rychlost vtažení mozkových vln).
Pak je samozřejmě rozdílná cena: Relaxman cca necelých 21.000 Kč, Laxman Basic cca 26.000 Kč.

Moje shrnutí:

Pokud můžete investovat více peněz za Laxman Premium, tak neváhejte. Pokud je to pro vás vysoká částka peněz, ale chcete nový AVS přístroj s velmi dobrou účinností, kupte Relaxman – a budete také spokojeni.

Úmyslně v tomto článku neřeším další podrobnosti, jako jsou drobné funkce a design, protože to je ryze subjektivní záležitost. Já běžně používám kromě Laxmanu i 15, 20 let staré přístroje s designem, který je dnes opravdu hodně zastaralý (Nova Pro 100 aj.) a je mi to úplně jedno – jde mi totiž o výsledek. Ale pokud je pro vás design důležitý, samozřejmě si to do rozhodování zohledněte. Také samozřejmě nevím, komu se více líbí design Laxmanu a komu Relaxmanu.

Přijměte tento článek jako pomůcku k rozhodování, nic víc nic míň. Pokud máte možnost vyzkoušení Relaxmanu i Laxmanu (hned časově za sebou), tak to udělejte, hodně vám to napoví.

Jan Valuch, mentální kouč a terapeut
president WAAT