Před několika týdny jsem si koupil přístroj Esprit. První program, který jsem si pustil, byla Přestávka v práci (15) a po jeho skončení jsem se cítil fantasticky – jako po hodině cvičení tai-chi v kombinaci s opilostí. Čekal jsem, že tak budou fungovat všechny relaxační programy, ale relaxaci už se mi nikdy do tohoto stavu dostat nepodařilo (používám většinou Regeneraci (16) a Důkladnou regeneraci (17), ale zkoušel jsem i jiné. Dvakrát denně ležím v posteli se zády podloženými polštáři. Pak se mi ještě jednou podařilo tohoto stavu dosáhnout po druhem použití programu Spánek (23). Na můj mozek relaxační programy (stres atd.) funguji, alespoň myslím… Původně jsem si říkal, že to třeba byla reakce těla na novou situaci, ale když jsem si přečetl Vaši knihu, tak tam tento stav popisujete jako pravou relaxaci. Ale já mám po použití relaxačního programu (na rozdíl od těch spacích) studené ruce a nohy. Rád bych se zeptal, jak této absolutní relaxace opět dosáhnout?

Odpověď

Jednoznačný návod neexistuje, zejména proto, že jste vždy v jiném rozpoložení (psychicky a fyzicky), takže stejný program vždy pocítíte jinak.

  • Studené ruce a nohy jsou v pořádku: to se při kvalitní relaxaci děje.
  • Vaše pocity jsou zásadní: co cítíte, také tak probíhá, s upřesněním, že vždy cítíte relativní změnu (mezi napětím/relaxací). Čím větší je ta změna, tak to více cítíte. Jestliže jste ve stresu, a vhodný program dobře zafunguje, tak pocítíte větší změnu. Jestliže jste dobře relaxovaný, a dáte si ,,vlažnější“ program, tak neucítíte takovou změnu.
  • Já dosahuji relaxačních stavů také velmi různě. Mám absolvovaných tisíce sezení, a v polovině případů zcela přesný výsledek pocitů neodhadnu – na to jsou vlastní biorytmy a jejich znalost příliš proměnné a subtilní.

Co by Vám ale určitě mělo pomoci k dosahování hlubokých (krásných) relaxačních stavů, bez ohledu na momentální rozpoložení, kondici:

  • nečekat výsledek, nezkoumat to (vím, je to těžké… zkuste se zaměřit v myšlenkách na nějaké jakékoliv jiné téma…)
  • dýchání: nemusíte nic o dýchání vědět, prostě jen zhluboka dýchejte, jakkoliv
  • hlad: (mě osobně to pomáhá nejlépe) – ve stavu, kdy jste relativně vyhládlý, je účinek razantnější