Náš 14-letý syn trpí asi 2 roky tikovou poruchou. Před rokem jsem byli na vyšetření na neurologii, vyšetření EEG měl v pořádku. Lékař mu předepsal hořčík, potom se tiky zlepšily, ale v mírnější podobě se objevují stále, většinou záškuby rameny, někdy hlavou, popotahování nosem, mrkání. Žádné léky neužívá, pouze bylinné doplňky stravy. Tiky ho nijak neomezují, ve škole má vyznamenání, sportuje, hraje na kytaru. Chtěla bych se zeptat, jestli by pro něho bylo vhodné používání psychowalkmanu a pokud ano, jaký program a jak často.

Odpověď

Shodou okolností jsme to samé řešili u našeho šestiletého syna – tiky byly jiné (popotahování kalhot, poté co skončilo, tak odkašlávání), ale princip stejný (a z pohledu neurologie, EEG, samozřejmě nic závažného nezjistí). Mimochodem: hořčík je samozřejmě na prvním místě, tím není co zkazit.
Rád bych napsal, že mu AVS přístroj pomůže, ale není to jisté. Tyto tiky vznikají poměrně komplikovanou cestou (nazval bych ji neuro-sociální) – jedná se o tzv. nutkavé (obsedantní) chování. AVS přístroj může pomoci, ale není to se zárukou – někdy pomůže pouze přístroj na 100%, někdy je potřeba přidat něco jiného. Psychowalkman navodí zklidnění mysli, zbaví napětí a má potenciál zmírnit nebo odstranit i obsedantní jednání – ale někdy jen do určité míry – nelze na to úplně vsadit. Takže kdybyste měli přístroj kupovat pouze kvůli tomu, tak to je riziko. Pokud přístroj máte, tak ho určitě vyzkoušejte – postup:

Program (nevím, jaký máte model): jakékoliv programy v alfě, tj. zhruba frekvenci mezi 7-15 Hz. Většinou to budou programy relaxační. Vyberte jich 3-5 a ať je střídá a pak používá 1-3, které mu sednou. Může ale zkusit i mnoho jiných než tyto, a to v rozsahu 4-17 Hz. Určitě se snažte mu také programy přizpůsobit podle jeho možností a chutí, ať to užívá s radostí: například kratší programy, s hudbou, s většími změnami frekvence (to je pro děti působivější).

Četnost: pro dobrý účinek stačí i kratší programy 4x týdně. Pokud vám to možnosti časové umožňují, tak jsou ještě lepší, ideální tyto varianty: a) po ránu, aspoň 15minutový program (prostě kdykoliv před školou, kdy se organismus startuje k dennímu výkonu). B) použít přístroj ve chvíli, kdy jsou tiky četnější (předpokládám, že to bude například odpoledne, nebo večer). Vím že to může být časově náročné, ale ten první způsob (prostě preventivně kdykoliv v týdnu) je také dobrý. A určitě to sledujte – kdy, po jakém programu, ustoupí.

A pak Vám mohu poskytnout ještě jednu radu mimo tuto poradnu (původem pochází z východních učení, používám ji při své činnosti mentálního terapeuta, občas ji doporučují už i někteří lékaři):

Udělat synovi takový režim, že kdykoliv poté, co udělá tik, se musí napít. Jen trošku, nejde o to něco zapíjet, ale směřovat úsilí – tento postup vede k tomu automaticky si tik uvědomit/zaznamenat, a chování tak vědomě ovládnout. Tím se naučí nutkavé jednání změnit na vědomé a postupně ho odstranit (a sebe lépe ovládat). Samozřejmě, že to syn i vy ohlídáte jen v menšině případů (!), ale i tak to stojí za to. Jde i o to, že neustálé pobízení nebo povinnost tiky zapíjet mu začne vadit – tím si začne uvědomovat a na vědomé (i podvědomé!) úrovni začne sám tiky odstraňovat. Koneckonců je to prospěšné pro více mentálních věcí (nemohu teď rozepisovat). Ostatně u nás doma to byla jediná věc, která spolehlivě zabrala.