Řešení spánku
Dostala jsem k vánocům Váš přístroj Procyon. Moc se mi líbí, jsem spokojena. Nicméně pokud nastavím režim spánku, většinou se mi poté nepodaří celou noc...
Dostala jsem k vánocům Váš přístroj Procyon. Moc se mi líbí, jsem spokojena. Nicméně pokud nastavím režim spánku, většinou se mi poté nepodaří celou noc usnout. Může to být tím, že nejsem zatím na přístroj navyklá? Nejsem nijak nemocná, pouze trpím poslední dobou problémy se spánkem, stres, až bych řekla mírné deprese z důvodu pracovního vytížení. Je mi 38 let.
Odpověď
To co popisujete, není nijak výjimečné – stává se to lidem, kteří jsou mentálně aktivní. Vysvětlení i náprava jsou docela prosté. Stimulace samozřejmě funguje dobře, spánkový program navozuje spánek (nízkou hladinu vědomí delta), ale u spánkových programů se blokuje s jiným jevem, a sice samotným světlem – intenzivní světlo brýlí zvyšuje hladinu endorfinů a serotoninu a blokuje tak proces spánku. Cirkadiálním rytmům, které řídí v mozku stav bdění/spaní, dává informaci, že je den. Zjednodušeně řečeno: Intenzivní světlo znamená pro mozek doslova příkaz: ,,teď nespi, teď je den“.
Řešení je jednoduché a účinné, stačí nějakým způsobem utlumit světlo těsně před spánkem:
Buď si pouštět spánkové programy těsně před spaním, ale utlumit světlo na minimum. Více účinnější tak bude zvuk (ten spánek neblokuje jako světlo), a ten bude většinou na účinek stačit. Případně zvolte delší program, min. 30 minut, pro jistotu. I program s minimální světelnou stimulací, nebo nulovou, bude mít účinek. Případně si ztlumte i zvuk.
Nebo použijte relaxační program (hlubší relaxační program 20-30 minut) pozdě odpoledne. Vím, že s aktivní prací a rodinou to bude problém časový, ale zkuste to. Ten Vám dá velmi podobný účinek jako spánkový program. Uklidní Vás a organismus, resp. mozek, na spánek (na hlubokou spánkovou hladinu delta) předpřipraví.
Ještě mimo tato opatření raději uvádím: pro potíže, které píšete, je vhodné ze začátku aktivní používání, zejména relaxačních programů. Aktivním myslím pravidelné a časté používání, například po dobu 14 dní minimálně, alespoň ob den jeden relaxační program (a střídejte je, vyzkoušejte různé). Potíže se spánkem (a mírné deprese) jsou totiž už jen důsledek napětí a stresu. Pokud by se Vám podařilo každý den jeden program, tak se Vám rázem začne kondice měnit, už během týdne, celkově. Poznáte sama. Je vhodné na začátek zahájit intenzivně, tak poznáte možnosti přístroje i svoje.
PS: Míval jsem jeden čas stejnou zkušenost se spánkovými programy (a to jsem velmi zkušený uživatel a trénovaný v navozování různých stavů vědomí). Vyřešil jsem to postupem, který jsem Vám napsal, ten platí pro všechny v této situaci. (PS: Později jsem se tomu vyhnul úplně používáním přístroje Laxman, který má speciální tlumené světlo, ne tak ostré, funguje trochu jinak, a u toho se uvedený zádrhel téměř nevyskytuje.)