Jak je to s používáním AVS přístroje, když jsem migrenik? Jeden den, když jsem měla pocit, že bych mohla migrénu dostat, mi blikání vadilo, až jsem si ho musela vypnout. Jinak mi nevadí.

Odpověď

Přesné určení je obtížné. Migrenozní stavy, jak jistě víte, přicházejí v určitých vlnách, a i když o nich víte (cítíte nárůst, riziko že přijdou), je obtížné odhadnout, jak jsou/budou silné, a zda se zrovna blíží vrcholu, nebo jsou na vrcholu nebo ustupují. To asi znáte. Pokud stav začíná stoupat, tj. cítíte, že byste mohla migrénu dostat, tak není vhodné AVS přístroj použít – dobře jste to cítila a vypnula. Stimulace AVS přístroje může v době začínající (i latentní) progrese záchvat, stav urychlit, zesílit (protože zesiluje prokrvení mozku). Bohužel to není žádné pravidlo, zrovna tak může přibližující se nebo začínající vlnu gradace, záchvat zastavit (asi v 30% případů).
Jedinou radu, resp. čtyři, které Vám mohu dát:

  • dejte na svůj cit a raději migrénu AVS přístrojem neprovokujte,
  • použití AVS pro zmírnění migrény je zejména preventivní – zlepšuje, harmonizuje prokrvení, mírní spouštěče ataky
  • z toho důvodu je také vhodné používat AVS přístroj pravidelně (min. 2, 3x týdně), ale ideálně ve stavech ,,klidu“
  • A poslední obecná: použití AVS přístroje musí být vždy příjemné, ať jste migrenik nebo ne, platí to pro všechny situace. (Zkušený uživatel si klidně může dovolit toto porušit, z nějakých speciálních důvodů, ale není to nutné.)

Odpověď možná není 100% (ano / ne), ale často to tak bohužel s lidským organismem je, že neexistuje jednoznačná odpověď.