Dobrý den, v roce 2010 jsem podstoupil operaci, při níž mi byl voperován neurostimalátor. Jde o zákrok, při kterém jsou trvale umístěny elektrody do mozku. Ty pomocí elektrostimulátoru pod klíční mostí vysílají ve vysoké rychlosti elektrické impulzy asi 160 Hz za sekundu. Zákrok se používá u parkinsoniků a a při dystonii, po dětské mozkové obrně. Smí se v tomto případě používat AVS stimulace? Neurostimulaci mohu vypnout a třeba po hodině zapnout. Vím, že to je dotaz spíše na neurologa, nemáte ale nějaký podobný případ?

Odpověď

Bohužel jsem nenašel ani u kolegů v cizině konkrétní případy souběžného používání tohoto typu neurostimulátoru a AVS přístroje. Samozřejmě si troufnu Vám odpovědět na základě svých obecných dlouholetých zkušeností a uvidíte, jak se rozhodnout. Jsem si jistý, že i neurolog by Vám následující popis schválil a klidně to i udělejte (ještě konzultaci s ním).
AVS technologie je neinvazivní metoda a nevysílá impulsy přímo do tkání, proto souběh s běžícím neurostimulátorem (zvlášť pro ty účely, pro který ho používáte) nemůže způsobit žádné poškození nebo komplikace. (AVS ovlivňuje zvenčí nervovou soustavu, nejdříve naladí přes oční nervstvo nejbližší oblasti mozku, ze kterých se pak frekvence lineárně šíří od ostatních částí mozku.) Účinek obou věcí by se ale mohl mírně křížit, což není vhodné, ani účelné. Proto Vám mohu doporučit, abyste neurostimulaci vypnul před použitím AVS přístroje, a poté ji znovu zapnul – ideálně cca 1 hodinu po skončení sezení s AVS přístrojem. To proto, že AVS stimulace doznívá (v průměru trojnásobnou délku času, než je čas programu). S tímto postupem můžete přístroj používat.