Mohl by psychowalkman pomoci mému pětiletému synovi proti nočním můrám? Nemá žádné zdravotní obtíže, jen se bojí tmy a v noci se občas budí s velkou noční můžou. Trvá to už zhruba tři roky.

Odpověď

Je to možné, ale může být obtížné najít správný postup. Nejzaručenější postup obecně by byl zajít se synem k dobrému hypnoterapeutovi. Potíže tohoto typu vzniknou většinou z nějaké jednorázové události (včetně obav ze tmy), většinou vůbec nemusíte vědět Vy ani syn, jaká to byla vlastně událost (v minulosti), nicméně hypnoterapeut ji dokáže vyhledat a úspěšně řešit přímo ten vzniklý blok.
K AVS přístroji:
AVS přístroj má schopnost stimulací procházet a vlastně ,,rekultivovat“ určitá pásma vědomí, tím zbavuje vědomí, resp. podvědomí (kde jsou tato traumata uložena) bloků (stresu, strachů, napětí, obav – taktéž tedy nočních můr).
PS: většinu traumat, šoků i dlouhodobých stresů ukládá mozek z vědomí do podvědomí (je to ochranitelská reakce, aby tato témata vědomě nezraňovala). Tam však zůstávají, dokud se nevyřeší a objevují se právě např. ve formě jako noční můry – typicky v noci, kdy se mozek snaží taková témata zpracovat (tzv. integrovat). Nějaké informace k tomu máme nyní na webu u programu Nová osobnost, zde. Ale tento program vám pro syna nedoporučuji!

Šance, že AVS přístroj pomůže, je poměrně velká, ale obtížnost spočívá v tom, že musí syn přístroj používat pravidelně (s programy v určitém pásmu podvědomí) a musí vyčkat – účinek pro tuto věc se neobjeví hned. Takže jestli se do toho pustíte, tady je postup:
Použít minimálně 3-4x týdně 1 program.
Program musí mít cílovou frekvenci mezi 3 až 8 Hz, délku minimálně 20 minut. Optimum je tak 20-30 minut (může i déle, ale to děti většinou nevydrží).
Program použít ideálně před spaním, nebo v pozdních odpoledních hodinách.
PS: Nevím, jaký máte model AVS přístroje, když tak mi napište, určím Vám vhodné programy. Programy si může obohatit hudbou nebo pohádkou, to není problém (ať je to zajímavější, ať to vydrží).

Může se stát, že jakmile se AVS přístroj začne ,,dotýkat“ uvedených bloků, tj. začne působit v příslušných zablokovaných pásmech vědomí, tak se problém akutně (tu noc, případně i opakovaně) zvýrazní. Je vhodné prožitek s tím spojený (tedy vlastně symptom) nechat proběhnout a nepotlačovat ho (i když to je pro spoustu obtížné – syn to zvládne, jde o Vás). Může začít plakat, prostě se to může nějak zvýraznit. Vhodné je být v noci nablízku, abyste to zaznamenali (když to nestihnete, tak se taky nic nestane), dát mu dát podporu, ale nic neříkat, nechat vše proběhnout. Pokud se takový zážitek stane, tak máte zpoloviny vyhráno (probíhá integrace).