Rozšíření každého nového výrobku nebo technologie nějakou dobu trvá a záleží na mnoha okolnostech. Zatímco vy jste se o AVS přístroji dozvěděl třeba nyní, další desetitisíce Čechů jej běžně používají už třeba 20 let. Jen pro zajímavost, jak dlouho trvalo některým technologiím, než vstoupily od prvního veřejného použití ve všeobecnou známost, resp. používání: internet – 20 let, televize – 40 let, mobilní telefon – 20 let.
Rozšiřování AVS přístrojů má navíc proti jiným spotřebním výrobkům několik nevýhod, především tyto dvě: působí v oblasti zdraví, kde je silná konkurence ve zvyklostech využívat farmakologii a státní zdravotní systém a používání probíhá na rozdíl od známých spotřebních výrobků většinou v soukromí, často v ,,intimních“ souvislostech (nějaký zdravotní problém). Proto se odborníci domnívají, že rozšiřování AVS technologie bude mnohem pomalejší než u jiných spotřebních technologií.
Nicméně většina odborníků vůbec nepochybuje o tom, že AVS přístroje (nebo následné biomedicínské technologie pro duševní kondici) se jednou stanou běžnou výbavou domácností, podobně jako dnes televize nebo lednice.