Koronavirem vážně onemocní téměř výhradně pouze lidé s oslabenou imunitou. Nebo lidé vyššího věku, což v praxi znamená téměř totéž, protože imunita s věkem slábne. Projevuje se to tak, že 9 z 10 lidí nad 70 let trpí nějakou vážnější chorobou – vysoký krevní tlak, problémy se srdcem apod. Vyhnout se nákaze je nejisté, protože nevíte, kde všude se můžete nakazit, ale zvýšení imunity máte ve svých rukou. Kromě vysvětlení, jak imunita vzniká a jak ji posílit rychle vyvrátím také jeden mýtus panující o imunitě. Veskrze odborné informace se pokusím převést do srozumitelnějšího jazyka.

Jak imunita vzniká

Imunita je rovnováha, tzv. homeostáza, která působí mimo jiné jako určitá bariéra proti ,,nevhodným“ látkám, které vstupují do organismu. Tvorbě imunity se v těle účastní mnoho látek i celých systémů, nicméně určité jsou zásadní, jako například bílé krvinky a dále štítná žláza a brzlík. Existuje celá řada věcí, které můžete udělat pro zvýšení imunity: sportovat, otužovat se, jíst vitamíny, neotravovat tělo špatnou stravou, léky, kouřením, obezitou. Nicméně představte si to tak, že všechny vlivy – vaše aktivně používané (například sport) i ty, které nemáte pevně ve své moci (životní prostření – smog nebo dědičné vlivy) se v těle smíchají do jednoho celku – zjednodušeně imunity, tedy rovnováhy, kterou řídí hormonální žlázy – štítná žláza a brzlík. Protože v těle je neustále přítomno obrovské množství látek, i virů, jde právě o ROVNOVÁHU všech věcí.

Příklady pro doplnění souvislostí:

  • Když budete jen tvrdě sportovat a nepřizpůsobíte tomuto výkonu stravu, porušíte rovnováhu a budete mít imunitu oslabenou.
  • Malá perlička pro doplnění: vykouření 1 cigarety za delší období (týden/měsíc) je zdravé – posiluje imunitu v tom, že si organismus najde obranu proti negativním látkám, které se do těla (v minimální míře) z kouření dostanou.
  • Otužování (tak jednoduchá věc) je pro imunitu poměrně významné: organismus je nucen si zvykat na jiné vnější podmínky, čímž se vytváří jeho adaptabilita, schopnost odolat i přizpůsobit se.
  • Konzumace velkého množství zeleniny a ovoce zdaleka nemusí stačit: za prvé je vitamínů v dnešních průmyslových komoditách stále méně (pro denní dávky byste museli sníst kilogramy ovoce a zeleniny denně) a za druhé tělo přijme a zpracuje jednorázově poměrně malé dávky – zbytek velkých dávek buď vyloučí (jako vitamin C) nebo nevyloučí a vyšší dávky některých vitamínů jsou na druhou stranu škodlivé – poruší rovnováhu.

Existují tedy faktory, kterými můžete rovnováhu vhodně posilovat a faktory, kterými ji budete oslabovat.

Stres

Naprosto nejvýznamnějším a stále podceňovaným faktorem ROVNOVÁHY, tedy i IMUNITY, je stres a jeho protipól ,,uvolnění, dokonalá relaxace“. Za všechny jeden příklad: štítná žláza se aktivuje vždy při stresu. Funguje jako pedál, který spouští plyn (nebo brzdu) imunitního systému. Jestliže je člověk ve stresu, tak štítná žláza přidává plyn, protože tělo se domnívá, že se nachází v krizi. Jedná se o klasickou stresovou reakci, která všechno uvede do nezdravého neklidu. Pro imunitu stres znamená neustálou aktivitu zbraní – aktivují se například ve zvýšené míře bílé krvinky. Protože ale imunitní systém nemá v těle ,,co na práci“, žádné ,,tělesné“ nebezpečí nepřichází, je aktivován zbytečně. Jeho aktivace bez důvodu je velmi nezdravá, už jen proto, že uvést ho do rovnováhy trvá asi 20x pomaleji než přivést ho ke zvýšené činnosti.

Proč je stres tak zásadně nezdravý? Za prvé se vychýlí rovnováha – poruší se imunita. Za druhé se imunitní systém rychleji ,,opotřebuje“. A za třetí a nejdůležitější: imunita je z neustálých signálů k boji (stres) tak zmatená a přetížená, že jim přestává důvěřovat, a začne některé impulsy ignorovat nebo ještě hůře začnou vznikat z nedostatku kapacit imunity ,,bílá“ místa, tedy nepokryté oblasti, která se zaplní nežádoucími látkami a procesy a vytvoří se nerovnováha.

Co pro imunitu dělat?

Nelze přesně změřit, jestli zrovna Vaší imunitu posílíte vyšší dávkou vitamínů nebo eliminací stresu. Nelze říci, jestli je důležitější sport nebo zlepšení stravy. Je však jisté, že stres je jeden z nejdůležitějších faktorů, které imunitní systém ovlivňují a je bezpečně prokázáno, že stres okamžitě, dokonce během minut, imunitu oslabuje. Stejně tak je bezpečně prokázáno, že protipól stresu – tedy dokonalá relaxace – imunitu ihned zvyšuje.

Vy, kteří jste zvyklí se uzdravovat přírodně, bez léků. Co má největší vliv na uzdravení? Ano, nacpat se vitamíny, čaji, přírodními doplňky stravy… ale určitě do léčebné kůry patří i zalézt si dva, tři dny do klidu. Je to tak? Vypnout práci, starosti, cokoliv a být jen v klidu sami se sebou. Je v tom určitě část relaxace, byť ne třeba cílené a hluboké, jako s AVS přístrojem. Určitě si dokážete vzpomenout, že na tom něco je.

A uživatelé AVS přístrojů – znáte to velmi dobře, že? Kolik zdravotních neduhů se zmírnilo nebo úplně vymizelo po používání ,,pouhých“ relaxačních programů… Vidím to v terapiích i z Vašich ohlasů – ústup respiračních onemocnění, astmatů, ekzemů a dalších a dalších… A povšimněte si, všechny úzce souvisí s imunitou.

Při výzkumech účinků AVS technologie bylo bezpečně prokázáno, že hluboká relaxace (pod 12 Hz mozkové frekvence) zvyšuje imunofaktory o 10-35%. Při dosažení mozkové frekvence nízká alfa (zhruba 8-10 Hz) je imunitní systém nejoptimálnější, nejvýkonnější – v tomto stavu dokonce ani nemůže vznikout nová nemoc a stávající se nerozvíjí. Samozřejmě – v tomto stavu vědomí není vhodné ani žádoucí setrvat stále. Nicméně i jeho časté navozování má velký smysl.

Jak zvyšuje imunitu AVS přístroj

  1. Eliminuje ,,vnější“ faktory, tedy stres – charakteristikou stresu je vysoká úroveň mozkové frekvence, nad 25 Hz. Stres eliminuje AVS technologie velmi účinně, přirozeně a zdravě tím, že navodí obrácený stav – zpomalí frekvenci mozku pod 10 Hz. (AVS technologie je nejúčinnější relaxační technika na světě.)
  2. Stimuluje a zvyšuje sekreci ,,ochranných“ hormonálních imunitních látek – například oxytocinu, několika druhů endorfinů, serotoninu, růstového hormonu, potažmo lymfocitů a bílých krvinek. Vyšší nárůst potřebných látek dosahuje AVS přístroj navozováním různých stavů těla a mysli, zejména frekvence 8 Hz, kraniosakrální frekvence 0,1 Hz, dále 10 Hz a dalších. V každé úrovni vědomí se aktivují jiné hormonální látky.
  3. Důležité je také připomenout světlo, které je pro správu imunity poměrně důležité. Bylo zjištěno, že při delším pobytu v uzavřených místnostech s nedostatkem denního světla imunita klesá. Denní světlo anebo ještě lépe celospektrální působení světla AVS přístroje má přímý vliv na hormonální činnost a zvýšení imunity.

Mýtus ohledně imunity

Imunita se tvoří delší dobu – musíte se snažit sportovat, jíst zdravě, hlavně dost vitamínů a za nějakou dobu (možná) uvidíte výsledky – toto je největší mýtus ohledně imunity. Úroveň imunity podle všech vědeckých studií může klesat i růst velmi rychle. Jak víme z výzkumů AVS technologie, při kvalitní hluboké relaxaci se zvyšují imunofaktory okamžitě, o desítky procent, a tento stav přetrvává několik dní, s postupným poklesem. Jen připomínám, že kvalitní hlubokou relaxaci, kterou popisují výzkumy, nelze navodit spontánně nebo jen prostým odpočinkem. Lze jí dosáhnout jen s pomůckami (AVS přístroj) nebo se jí přiblížit mnohaletým tréninkem (autogenní nebo biofeedback trénink). Používání AVS přístroje minimálně 3x týdně udržuje imunitu na slušné úrovni, ideální je používání každodenně, alespoň po kritické období.

Náhody neexistují

Nedávno jsem vytvářel nové programy pro AVS přístroj Laxman. Programů je několik, celá Sada programů má název ,,Zdravý život“ a obsahuje i programy na rychlé zvýšení imunity. Základ jsem měl hotový již v roce 2018 a pak jsem dlouho konzultoval některé věci se zahraničními odborníky, což trvá dlouho (mj. jsem využil i nových objevů jednoho z nositelů Nobelové ceny – v roce 2015, objevy v oblasti DNA). Sada nebyla v žádném edičním plánu, ale měl jsem silný pocit, že ji musím dokončit do konce listopadu 2019, což se také stalo. A hodně práce jsem si dal právě s programy na imunitu, což je myslím každému uživateli, který ji už vlastní, zřejmé. Přitom první zmínky o koronaviru, o kterém nikdo tehdy nemohl tušit nic, u nás byly zveřejněny právě na začátku prosince. Myslíte, že je to náhoda?

Přeji Vám nejvyšší imunitu, ať už ji dosáhnete jakkoliv, protože v tom případě vám nákaza koronavirem nehrozí. A k tomu vám přeji klidnou mysl bez stresu, protože to s tím souvisí více, než jsme si schopni běžně uvědomovat i přiznat.

Jan Valuch, prezident WAAT