Při sledování rozhovorů s českými sportovci často šílím – a opravdu mám proč!

Proč je naše oštěpařka Špotáková nejlepší na světě? Víte to?

Asi 20-30 let je ve sportu známo, že fyzickou trénovanost už nelze (bez zakázaných látek) podstatněji zvýšit. Celé startovní ,,pole“ vrcholových sportovců v určitém odvětví, zejména v individuálních disciplínách, je až na výjimky nesmírně vyrovnané. O vítězství rozhodují milimetry, milisekundy. Přesto existuje v této skupině ,,vrcholovců“ několik málo sportovců, kteří se dostanou až na samotný vrchol a tam se několik let pohybují – jsou ti nejlepší. V tenise Federer, v oštěpu Špotáková, atd. atd. Co odlišuje tu špičku nejlepších od ostatních, od vrcholového průměru? Psychika. Jedině psychika a práce s ní. Proč Federer dokáže v klíčových, psychicky nejnáročnějších momentech ,,plácnout“ několik es? Proč nejlepší fotbalisté planety bezpečně promění penaltu a jiní ne? Jde ,,jen“ o psychiku.
Duševní potenciál každého – tedy ve sportu zejména psychická odolnost, vyrovnanost, koncentrace – je rozdílný geneticky. Ale v praxi se ukazuje, že to není podstatné. Podstatnější je, zda psychiku sportovec trénuje. Prozradím Vám, že drtivá většina těch nejlepších sportovců se o svojí psychiku velmi řádně stará, stejně jako o fyzičku. Jsou to například Federer nebo Jaromír Jágr či trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. Shrnuto a podtrženo: kdo chce být nejlepší, musí se svojí psychikou zabývat. A neplatí to jen ve sportu: platí to v životě a to doslova, ať se budete divit jakkoliv. Kdo se o svojí psychiku dobře stará nebo ji přímo cíleně ,,trénuje“, posiluje, je v životě šťastnější i úspěšnější. A naopak.

Inspirující sportovní příklady z Česka

Díky nedávné olympiádě mohu uvést aktuální české inspirativní příklady:
Bára Špotáková: její psychickou vyrovnanost a sílu vidíte na každém pohybu, na tom, jak mluví, také vliv jejího trenéra Jana Železného je zřejmý.

Překážkářka Zuzana Hejnová: největší úspěch českých běžců za poslední roky – bronz v Londýně. Jak sama uvedla v rozhovoru, na olympiádě jí radil jak má pracovat se svojí psychikou specialista. Mimochodem tohoto mentálního specialistu jí doporučil jiný úspěšný sportovec: Tomáš Dvořák…

David Svoboda prohlásil odvážně na olympiádě v Pekingu, kdy mu v jezdecké části soutěže uškodili rozhodčí, že si do Londýna pojede pro výhru. A přestože tomu výsledky v posledních sezonách neodpovídaly, věděl své, nepochyboval, řídil se tím – a byl zlatý. Tomu se říká mistrovské mentální programování!

K vynikajícím výsledkům – medailím vede naše tyčkařky a tyčkaře (Kateřina Baďurová, Jiřina Ptáčníková, Barbora Hamáčková, Daniela Bártová, Libor Kudlička) tréner Dukly Boleslav Patera. Daří se mu to take proto, že se věnuje psychické stránce sportovců. A to má ještě na tuto činnost velmi málo času a podpory…

U některých sportovců, právě těch nejlepších Čechů ve svých disciplínách, vím podrobně, jak pracovali na své psychice, většinou používali i AVS přístroj. Jsou to například Jan Řehula (triatlon), Šárka Kašpárková (trojskok), Šárka Záhrobská (lyžování).

Vidíte sami na několika příkladech světově úspěšných Čechů, jak je mentální práce důležitá. Pokud by to snad ještě nebylo jasné, mohu uvést z druhého soudku…

Odstrašující případy z Česka

Působím mimo jiné jako mentální kouč, takže mám zkušenosti s českými sportovci a sportem a musím říci, že celkově nejsou moc dobré. Musím tento odstavec pojmout, i když nerad, trochu jako kritiku. Možná to někoho ze sportovních kruhů povzbudí a trkne a ,,běžným“ nesportovcům tím chci nastínit, jak je dnes péče o psychiku důležitá pro život. Zatímco zahraniční nejlepší sportovci se chlubí novými metodami práce se svojí psychikou (nebo je z pochopitelných důvodů tají), čeští sportovci a sportovní manažeři je často apriori odmítají (aniž by s nimi měli jakoukoliv zkušenost), a když už něco vyzkouší, tak se za to normálně stydí.

Například náš střelec Sychra říká v rozhovoru: ,,Možná to bude znít divně, ale mě to fakt (myslí tím eeg biofeedback přístroj) pomáhá.” Opravdu nevím, proč by to mělo znít divně, špičkoví američtí atleti používají biofeedback přes 20 let. Článek uveřejnil v létě portál www.idnes.cz pod titulem: ,,Tajemný biofeedback pomáhá střelci Sychrovi krotit stres“. Neodpustím si poznámku: jestli je pro novináře biofeedback tajemný, a přitom o něm píše a láká na titulek, tak by ho měl odtajnit, to je snad jeho práce. Moc by tím pomohl dalším sportovcům k úspěchům.

Marián Jelínek, mentální kouč, svého času osobní kouč Jaromíra Jágra, má stejný světonázor jako já a dodnes musí bojovat s mnoha konzervativními sportovními psychology na sportovních svazech, aby se s ním vůbec bavili o nových trendech!

Před několika lety mě manažer prvoligové fotbalové Slavie Praha požádal, abych jim zapůjčil AVS přístroje. Ověřil si jejich užitečnost u nějakého klubu v cizině a byl to moderně smýšlející manažer. Zapůjčil jsem tedy Slavii AVS přístroje, bohužel to nikoho z tehdejších hráčů, vyjma snad Vladimíra Šmicera, nijak zvlášť nezajímalo. Hráči nedostali od klubu ani minimální informace, proč a jak jim AVS přístroj pomůže a mě k další práci s hráči nepustili. Skončilo to tak, že na sobě nikdo z toho týmu nezačal po psychické stránce pracovat.

Oštěpař Vítězslav Veselý, adept na zlatou medaili, přiznal otevřeně, že exceloval v kvalifikaci, ale hlavní závod ho již v takové fyzické – a hlavně psychické – pohodě nezastihl. Škoda, ne vždy se samozřejmě všechno podaří, ale na okraj upozorňuji: k ovládání psychiky, i psychické pohodě, je vhodné se dopracovat a ne ji nechat přicházet a odcházet, jak jí se zlíbí.

Poslední kritická poznámka a už raději končím.:). Občas slýchávám rozhovory s českými sportovci v televizi. Tak moc je tam vidět, jak se kdo špatně mentálně programuje! Prohlášení typu: medaili asi neudělám, soupeři jsou lepší, neměl jsem na to, zklamala mě psychika, v tréninku dosahuji lepších časů, jsou typickými špatnými příklady mentálního programování. Slyšeli jste například někdy Federera nebo Messiho říct, že na to nemá? Ocení soupeře, přizná vlastní konkrétní chybu, to ano. Ale programovat se dopředu na neúspěch, pochybovat o svých schopnostech? To od těch nejlepších nikdy neuslyšíte.
Těch negativních příkladů je bohužel mnohem více než kladných a je to škoda. Jak málo stačí, aby mnoho sportovců zvětšilo svoje úspěchy… Chce to na svojí psychice pracovat a nenechávat ji ležet ladem. Navíc je to mnohem levnější než investice do fyzické přípravy.

Abych nezůstal něco dlužen, tak odpověď na otázku: Jak naprogramovat Špotákovou? zní: to není třeba, dělá to dobře. Dělejte to taky tak! A budete jedničky. A na jména těch nejlepších sportovců, kteří pracují se svou psychickou, například používají AVS přístroje, se můžete podívat na https://galaxy.cz/zkusenosti-s-avs-pristroji/

Mnoho zážitků s vlastní psychikou Vám přeje
Jan Valuch
Autor působí jako mentální kouč a terapeut, je prezidentem WAAT

janvaluch1@gmail.com

Materiál lze veřejně šířit pouze se souhlasem autora (valuch@galaxy.cz), a s uvedením zdroje: Jan Valuch, mentální kouč, prezident WAAT