Nečekal jsem, že mě může u doplňků stravy ještě něco překvapit, protože jsem jich vyzkoušel už bezpočet. Ale stalo se – a děly se neuvěřitelné věci! Chci se s Vámi o tyto zážitky podělit.

Než se rozhodneme nějakou věc v Galaxy prodávat, tak jí pečlivě vybíráme a ještě sami testujeme (*) – viz poznámka na konci článku. Nejinak to bylo i s doplňkem stravy Rhodiolinem. Na začátek musím uvést, kolik lidí Rhodiolin testovalo a jak to probíhalo, jinak byste mi další informace asi neuvěřili. Testoval jsem já osobně, intenzivně zhruba 4 měsíce, poté většina zaměstnanců Galaxy, asi 1-2 měsíce a moji známí. Do toho ještě započítávám reakce prvních zákazníků, čili dohromady je to asi 25 osob – různého věku, povolání, zátěže, pohlaví…
Rhodiolin vypadá poměrně nenápadně – nikdo ho v Čechách téměř nezná – ani já jsem jej předtím neznal. Z 95% se skládá z opět neznámé rostliny, ,,rozchodnice růžové“, která roste ve střední Asii, ve výškách nejméně 3000 metrů nad mořem. Rhodiolin patří do skupiny adaptogenů, to znamená, že připraví organismus na zvládání zátěže. Rhodiolin konkrétně má poměrně široké adaptogenní schopnosti, takže v zátěžových situacích zmírňuje stres, upravuje tělesnou teplotu, bolest, mírní únavovost apod. Na tom by ještě nebylo nic mimořádného, to nejlepší přijde teprve teď.

První překvapení

Účinek doplňků stravy zaznamená většina lidí po opakovaném použití, to znamená většinou až za týdny, či měsíce, a také to shodně výrobci i dodavatelé uvádí. Je to i moje osobní zkušenost.(**) Ovšem účinek Rhodiolinu jsem pocítil téměř ihned – hned druhý den! Byl jsem z toho doslova v šoku a pečlivě jsem pak sledoval reakce dalších testujících: většinou to bylo zcela stejné. Hodně lidí jsem měl možnost pozorovat a sdílet jejich názory hned, jak Rhodiolin použili. Je tedy pravda, že někteří testující si napoprvé vzali vyšší dávku, třeba 3 kapsle. Bylo to naprosto neuvěřitelné, podobné reakce jsem nikdy nezaznamenal – a to jsem experimentálně pobral už hodně různých přípravků, včetně tzv. ,,chytrých drog.“ Účinek byl ihned znát především v ,,odstínění“ stresu, navození velmi dobré nálady, zostření vědomí, přílivu energie, především psychické.

Druhé překvapení

Doporučené užívání je 1 kapsle denně(***), ovšem při testech je potřeba vyzkoušet i oba extrémy, tedy užívání na čas přerušit a také použít dávku řádově vyšší. V průběhu testování jsem tedy zvýšil dávky na 3 kapsle denně a cca za týden se začaly dít věci! Začaly mě doslova ,,přepadat“ chvilky radostné euforie, doslova návaly radosti ,,bez důvodu“, kdy jsem se smál, neustále vtipkoval, měl jsem neuvěřitelnou vnitřní radost a energii. Podobně jako při použití chytrých drog, u kterých se k tomu ovšem dopracovává delší čas. Ovšem s tím rozdílem, že vědomí jsem při Rhodiolinu měl zcela čisté, bystré uvažování a stav mysli jsem si v tu chvíli plně uvědomoval a kontroloval – mohl jsem se rozhodnout, jestli to radostné opojení nasměruji dovnitř a nechám si je pro sebe nebo se o něj podělím s ostatními. Bylo to podobné, jako když má člověk ,,spičku“ z alkoholu, ale takovou, kdy je ještě plně při smyslech a v dobré náladě. Chvílemi to byla opravdu legrace, například jsem znenadání zničeho nic vymýšlel neskutečné vtipy. Občas mě toto ,,blbnutí“ přepadlo při řízení auta, z čehož byla žena, moje opatrnější spolujezdkyně, trošku nesvá. Ale mysl jsem měl čistou, plně koncentrovanou, věděl jsem, že řídím bezpečně. Pravděpodobně jsem se dostával do stavů změněného vědomí, které umí navodit drogy, ovšem s tím rozdílem, že při užití drog je vědomí tzv. ,,zúžené“ – nevnímáte celou realitu – s Rhodiolinem je vědomí čisté, koncentrované. Nehledě tedy k tomu, že Rhodiolin jako přírodní rostlina nemá žádné vedlejší účinky. Čili výsledky u mě byly naprosto fantastické, neuvěřitelné.
Překvapivě jsem poté užívání Rhodiolinu omezil, a ponechal jej běžet v ,,optimální“ míře (tedy cca 1 kapsle denně). Ani nevím, proč jsem v těch exaltických stavech nepokračoval. Buď člověk není zvyklý žít v extázi nebo mě to až moc překvapilo. Nebo mi bránily tyto stavy dosáhnout ostré koncentrace na práci – opravdu neumím své rozhodnutí plně analyzovat.

Třetí překvapení

Abych nezůstal jen u sebe: podobné účinky zaznamenaly i ostatní ,,pokusné“ osoby. Z těch 25 lidí řekl pouze jeden, že proklamované účinky necítí, že Rhodiolin u něj nezabral. U všech ostatních se užívání Rhodiolinu pohybovalo mezi dvěma póly (které hodně souvisí s počtem užitých tablet):
Jemná poloha: zklidnění mysli, zmírnění stresu, odstup, nadhled od zátěže a psychického tlaku (stresu, problémů) – čili i schopnost efektivněji řešit situace.
Extrémní poloha: velké zklidnění mysli, více radosti v mysli až doslova výbuchy stavů dobré nálady, štěstí, empatie, energetické nabuzení organismu, dobrá adaptace na změny teplot počasí i počasí obecně (nízký či vysoký atmosférický tlak), adaptace organismu na návaly horka apod. (při PMS, poruchách krevního tlaku apod.)
Jak vidíte, Rhodiolin je skutečná perla. Někteří uživatelé z okruhu mých přátel si bez něj určité náročné situace, například den pod velkou pracovní zátěží a stresem, dnes ani neumí představit. A kdybych nezažil, neuvěřím! Účinky Rhodiolinu se opravdu vymykají většině doplňků stravy, které jsem kdy zkoušel.
Netvrdím, že popisované účinky Rhodiolinu zažije každý – nic není univerzální. Lidský organismus je složitý a vždy velmi individuální. Ale jestli bych si měl na nějaký doplněk stravy vsadit, tak na Rhodiolin určitě.

Poznámky:
(*) Například z 75 potenciálně vhodných doplňků stravy jsme jich do prodeje zařadili jen cca 10 – prostě to nejlepší pro dané účely.

(**) Hodně lidí nezaznamená jednoznačný subjektivní účinek doplňků stravy dokonce vůbec. To neznamená, že doplněk stravy není účinný, ale subjektivní hodnocení je odlišné od objektivního působení v těle – možných důvodů je víc. Doplněk stravy nemusel být samozřejmě také vhodně zvolen – dělá dobrou práci pro tělo, ale v jiné oblasti, než uživatel očekává.

(***) 1 balení Rhodiolinu obsahuje 120 kapslí, takže vystačí na 4 měsíce.

Jan Valuch
mentální kouč a terapeut
prezident WAAT

Tento materiál lze veřejně šířit pouze se souhlasem autora (valuch@galaxy.cz) a s uvedením zdroje: Jan Valuch, mentální kouč a terapeut / prezident WAAT

Rhodiolin zakoupíte v eshopu zde.